Rehabilitációs szakértők és rehabilitációs szakmérnökök részvétele a pályázati kiírásokban:
Az akadálymentesítési pályázatok tervezése és megvalósítása során kötelező az országos településrendezési és építési követelményekről szóló 253/1997. (XII.20.) Kormányrendelet (OTÉK) akadálymentesítésre vonatkozó szakaszainak betartása, valamint a pályázatokhoz csatolt „Segédlet a komplex akadálymentesítés megvalósításához” című segédletben foglalt előírások, biztonsági és kialakítási szabályok következetes és szakszerű alkalmazása, illetve maradéktalan betartása.
A pályázati terv ennek a két dokumentumnak kell, hogy megfeleljen, és ezt igazolja a környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy rehabilitációs szakértő a pályázati dokumentáció részét képező nyilatkozat-minta szerint kiállított szakvéleménnyel (a nyilatkozat-minta minden EU-s akadálymentesítési pályázati kiírás része). A nyilatkozat kiállítása és aláírása mellett a rehabilitációs szakértőknek a pályázathoz csatolt engedélyes vagy engedélyezési szintű tervek akadálymentesítésre vonatkozó tervlapjait is aláírásukkal kell ellátni, amellyel a tervek megfelelőségét igazolják (elegendő csak az akadálymentesítésre vonatkozó tervlapokat szignálni).
A pályázati kiírásoknál a pályázóknak a meglévő épületek akadálymentesítésére vonatkozó építészeti-műszaki tervdokumentációkat a 290/2007. (X. 31) Korm. rendelet figyelembevételével, az abban előírt tartalmi részletezettséggel kell összeállítaniuk függetlenül attól, hogy az ott elvégzendő akadálymentesítési munkák építési engedélyköteles tevékenységek vagy sem.
Optimális esetben a rehabilitációs szakértők vagy rehabilitációs szakmérnökök nem csak a kész tervdokumentáció átnézésekor és a nyilatkozat kiállításakor kapcsolódnak be a tervezési folyamatba, hanem már sokkal hamarabb, a tervezési folyamat elejétől részt vesznek a munkában. Ideális esetben a tervező és a rehabilitációs szakember együtt mérik fel az akadálymentesítésre kerülő épületet vagy új építésnél már a koncepció megfogalmazásában is részt vesz a rehabilitációs szakember, majd a tervezés során folyamatosan konzultálnak egymással és egyeztetik a különböző akadálymentesítési megoldásokat. Szoros együttműködéssel és egyeztetéssel elérhető az, hogy a tervdokumentáció minden szempontból megfeleljen a komplex akadálymentesítés szakmai kritériumainak és az tükrözze a beruházó valamint a majdani fenntartó igényeit, de elsősorban az annak alapján elkészülő létesítmény a leendő használók számára is kényelmesen, akadálymentesen használható legyen.
Kezdetben bizonyos pályázati kiírásoknál plusz pontot jelentett a rehabilitációs szakmérnök vagy szakértő részvétele a lebonyolításban, viszont a 2009-es NFÜ által kiírt EU-s pályázatoknál már kötelezővé vált, hogy rehabilitációs szakmérnöknek vagy szakértőnek részt kell vennie a lebonyolításban is. Ez azt jelenti, hogy a rehabilitációs szakértő segíti a kivitelezőt a megvalósítás során, tanácsokkal látja el mind a helyszínen, mind telefonon, e-mailen az időközben felmerülő problémákkal, kérdésekkel kapcsolatban.
A 2009-es ROP-os pályázati kiírásokban az alábbi szöveg található a rehabilitációs szakmérnökök / szakértők munkájával kapcsolatban:
Pályázati útmutató 10. oldal, C5. A projekt tartalmára vonatkozó speciális előírások
- „A Segédletnek való megfelelést az előkészítésbe és a megvalósításba egyaránt kötelezően bevonandó környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy környezettervező rehabilitációs szakértő által, a pályázati dokumentáció részét képező minta szerint kiállított szakvéleménynek kell igazolnia.
- A kész tervdokumentáció rehabilitációs környezettervező szakmérnök/szakértő részére, véleményezésre történő átadása előtt már a tervezés folyamatában kerüljön sor konzultációra a tervező és a rehabilitációs környezettervező szakmérnök/szakértő között annak érdekében, hogy a tervdokumentáció minden szempontból megfeleljen a teljes körű akadálymentesítés fentebb ismertetett szakmai kritériumainak. Ezt a pályázónak a saját, a fejlesztéssel érintett intézmény képviselőjének, a tervező és a
környezettervező rehabilitációs szakmérnök, vagy szakértő eredeti aláírásával ellátott emlékeztetővel kell igazolnia.
- A pályázat mellékleteként benyújtandó tervdokumentáció (a tervlapok és a szöveges dokumentáció) minden akadálymentesítést érintő oldalát a környezettervező rehabilitációs szakmérnök vagy rehabilitációs szakértő eredeti aláírásával kell ellátni. A tervezőnek minden tervlapot alá kell írnia, illetve a szöveges dokumentációt legalább egyszer hitelesítenie szükséges….
..Felhívjuk a pályázók figyelmét, hogy a projekt megvalósítása során a rehabilitációs környezettervező szakmérnökök/szakértők saját közreműködését, valamint a komplex akadálymentesítés megvalósulását, a műszaki átadás-átvétel eredeti aláírásával kell, hogy igazolja!
[1] www.nfu.hu: Pályázatok/ROP/KMOP/lezárult pályáztok/KMOP-2009-4.5.3: Pályázati felhívás és útmutató az Egyenlő esélyű hozzáférés a közszolgáltatásokhoz (Akadálymentesítés) c. pályázati kiírásokhoz, 2009, 10. oldal, C5 A projekt tartalmára vonatkozó speciális előírások
Rehabilitációs szakmérnök / szakértő feladatai:
- felmérni az épületet akadálymentességi szempontból,
- segíteni a tervezőt a tervdokumentáció elkészítésében,
- pályázatokhoz kiállítani a rehabilitációs nyilatkozatot,
- aláírni a tervdokumentáció akadálymentesítésre vonatkozó lapjait,
- segíteni a kivitelezőt a megvalósításban,
- aláírni a műszaki átadás-átvételi dokumentációt.
Rehabilitációs szakértői nyilatkozat:
A fent többször említett rehabilitációs nyilatkozat-minta része az EU-s pályázati kiírásoknak és jobb esetben más szervezet által kiírt akadálymentesítési pályázatoknak is (pl. a Duna-Mecsek Alapítvány által kiírt pályázatoknál szintén kötelezően csatolandó dokumentum volt, viszont a FSZK-s pályázati kiírásoknak – sajnos – nem része a rehabilitációs nyilatkozat). A nyilatkozat-mintát az OTÉK változásainak megfelelően a pályázatot kiíró szervezet mindig aktualizálja és az adott pályázati kiírás részévé teszi. Sok esetben ezt a nyilatkozatot átveszi más, pályázatot kiíró szervezet is és szintén kötelezően csatolandó dokumentumként írja elő pályázatához.
Ezt a nyilatkozatot kell a rehabilitációs szakértőnek kitöltenie, először az épület felmérésénél, majd pedig az elkészült terveket követően a tervezett állapotra vonatkozóan, lásd az alábbi mintát:
Amennyiben valamelyik épületrész követelményénél eltérés található, azt az „Eltérés indoklása” oszlopban meg kell magyarázni, hogy a pályázatot értékelő számára érthető és elfogadható legyen.
Sok esetben előfordul az, hogy egy adott épületben – főleg ha az régi és rossz adottságokkal rendelkezik – bizonyos épületrészeknél el kell térni a nyilatkozatban foglalt követelményektől és más megoldást kell találni, amivel az adott rész akadálymentesíthető, így ezeket az eltéréseket az indoklásban meg kell magyarázni, leírva, hogy az akadálymentes használat hogyan biztosított. Például a pályázatokban nem támogatható a korlátlift beépítése, de kivételes esetekben és a rehabilitációs szakember külön szakvéleménye alapján engedélyezett a beépítése.